מה זה ליבידו

תוכן עניינים

ליבידו, כלומר דחף מיני או רצון במין, בא לידי ביטוי באופן שונה מאדם לאדם. זה תלוי גם ברצונות ובמצבים בחייו של האדם. הליבידו יכול להיפגע כתוצאה מהפרעות פסיכולוגיות, רמות הורמונים, שימוש בסמים, תזונה ובעיות במערכת היחסים.

מויקיפדיה: לִיבִּידוֹ (מלעז: libido; בעברית: חימדון) הוא הכינוי שניתן על ידי זיגמונד פרויד, אבי תורת הפסיכואנליזה, לאנרגיה המינית (הפסיכוסקסואלית), שהיא, לדעתו, אחד משני הכוחות המניעים את הנפש. הליבידו איננו יצר המין כפשוטו, אלא מכלול גורמים המשפיעים על עיצוב האגו, ושמקורם בדחפים מיניים מולדים ונרכשים כאחד.

פרטנרים חדשים רבים עוברים בהתחלת הקשר שלב של קיום יחסי מין רבים אך ברוב המקרים התדירות יורדת מהר מאוד. בנוסף, חיים עמוסים יכולים להשאיר אנשים מסוימים מותשים מדי או עסוקים מכדי למצוא זמן ואנרגיה ליחסי מין.

כך שזה לגמרי טבעי אם אתה מודאג מהדחף המיני שלך או שהרצון שלך במין לא מסתדר עם נסיבות החיים הנוכחיות שלך.

כשמדובר בתדירות הסקס, אין דבר כזה ‘נורמלי’. יש אנשים שקיימים יחסי מין (או מתחשק להם לקיים יחסי מין) כל יום. אחרים עשויים לקיים יחסי מין פעם בשנה או בכלל לא. הכל תלוי במה שאתה מעדיף ובנסיבות חייך, כלומר מה שמתאפשר לך.

ישנם מגוון הסברים לדחף מיני מופחת, כולל:

בעיות רפואיות ותופעות הלוואי של טיפולים מסוימים. מחלות גופניות ובעיות רפואיות עלולות לגרום לאובדן חשק מיני, כולל אנמיה, אי ספיקת כליות, תת פעילות של בלוטת התריס ודיכאון. לחלופין, ירידה בחשק המיני יכולה להיגרם כתופעת לוואי משימוש בתרופות מסוימות. לחלק מהתרופות נגד דיכאון, למשל, יש תופעת לוואי מדווחת של הפחתת החשק המיני.

אם אתה מודאג מההשפעה של תרופות על הדחף המיני שלך, עליך לדבר עם הרופא שלך על שינוי התרופות שלך על מנת למצוא אלטרנטיבות ובכלל זה תחליפי ויאגרה גנריים ובטוחים לשימוש.

תשוקה מינית מופחתת יכולה להיגרם גם בגלל בעיות ביחסים. כאשר לזוג יש בעיות בהיבטים מסוימים של מערכת היחסים שלהם, חיי המין שלהם יושפעו.

אם איבדת עניין במין ללא סיבה ברורה, רופא יכול לעזור לך למצוא את הסיבה על ידי ביצוע מספר בדיקות.

מה זה ליבידו
WhatsApp chat