תוכן עניינים

מזונות התורמים לתפקוד המיני על פי המדע והיהדות

בליווי מזונות הקשורים בחיי מין תקינים, שיפור חיי המין מתאפשר ביתר קלות. מזונות אלו מכילים רכיבים המשמשים לעיתים גם את תעשיית התרופות לשיפור הפוריות, החשק המיני, וריפוי מצבי אין אונות (אימפוטנציה). סקרנים לגלות אילו מזונות מסוגלים לתת בוסט לחיי המין ואילו מזונות יעשו בדיוק ההיפך ? הגעתם למאמר הנכון. בקמגרה ישראל הפתרון המרכזי שאנו מציעים לשיפור התפקוד המיני הוא ג’ל הקמגרה. במקביל, חשוב לנו לעודד את הלקוחות שלנו לשלב באורח החיים הרגלים נכונים כגון תזונה בריאה, פעילות גופנית ועוד, שכן גם אלו יכולים לתרום רבות לבריאות המינית והכללית.

מה הקשר בין תפקוד מיני תקין לתזונה ?

מזונות מסוימים תורמים לזרימת דם תקינה בכל הגוף ובאיברי המין והרבייה בפרט, כמו גם להגברת החשק המיני והפוריות. נוגדי חמצון, חומצות שומן וחומצות אמינו – הם כולם רכיבים תזונתיים בעלי יכולת השפעה חיובית על זרימת הדם באיברי הגוף, כולל איברי המין והרבייה אצל נשים וגברים. אספקת דם טובה לאיברי המין והרבייה הינה פרמטר חשוב המשפיע על איכות הסקס.

הוכחה חזקה לקשר בין התפקוד המיני לבין זרימת הדם אפשר למצוא בנייר עמדה של האיגוד הקרדיולוגי הישראלי בו מצוטטים מחקרים לפיהם אין אונות והפרעות בזקפה הם גורמים מנבאים להופעת מחלות כלי דם, מחלות לב וכלי ואף תמותה בטרם עת. גברים הסובלים מאין אונות או הפרעות בזקפה נמצאו תחת סיכון גבוה יותר ללקות למשל בהתקף לב ושבץ.

7 מזונות שישפרו לכם את הבריאות – המינית והכללית

יין אדום

היין האדום נותן בוסט לזרימת הדם בזכות הפלבוניאידים, שבתוכם נוגדי חמצון חזקים כגון רברסטרול וקוורציטין המשפרים זרימת הדם לאיברים חיוניים כולל איברי מין ורבייה.

כ-800 נשים בגילאי 18 עד 50 השתתפו במחקר שנערך בנושא באיטליה. הם חולקו לשלוש קבוצות. קבוצה א’ צרכה יין אדום בצורה מתונה (1-2 כוסות ליום), קבוצה ב’ לא צרכה יין כלל וקבוצה ג’ אשר צרכה יין אדום ואלכוהול נוסף במינון גבוה. תוצאות היו מרשימות – בקבוצה א’ דווח באופן כללי על תפקוד מיני טוב יותר, על עלייה בתשוקה המינית, על סיכה טובה יותר (פחות מצבים של יובש בנרתיק) מאשר אצל הנשים בשתי הקבוצות האחרות.

גם בגמרא כתוב כי היין מגביר את החשק המיני. הרמב”ם אף הוא רואה ביין כלי יעיל לשיפור התפקוד והחשק המיני כל עוד מגבילים את שתייתו לזמן שלאחר האוכל (ועדיף גם לאחר רחצה) – לפי הרמב”ם היין מרחיב כלי דם ומגביר החשק המיני: “ויפשיט אל המשגל מאוד בסגולה בו מחוברת אל הטבע וימלא העורקים איד רב וטוב ולכן יגיע לקישוי”.

בשר

בשר אדום מכיל מגוון חלבונים וחומצות אמינו. אחת מהן היא הארגינין (Arginine) שתורמת להרפייה ולהרחבה של כלי הדם כמו גם להגברת זרימת הדם באיברי המין הגבריים והנשיים. התוצאה היא תפקוד מיני טוב יותר וכמובן מהנה יותר.

ארגינין היא אחת מ-20 חומצות האמינו הנפוצות בטבע. ועבור הטבעונים שבנינו למרבה המזל ניתן לרכוש תוספי תזונה המכילים ארגינין.

ב 10 מחקרים שונים, תחת טיפול בארגינין, נבדק התפקוד המיני של גברים הסובלים מרמות שונות של הפרעות זיקפה, ונמצא שיפור משמעותי בתפקוד המיני על כל האספקטים שלו – מרמת הסיפוק מיחסי המין, עבור בתפקוד האורגזמי ועד חוזק ומשך הזקפה. מעניין לציין שציון הליבידו (התשוקה המינית) נותר ללא שינוי.

על איזה בשר מדובר ? כעקרון הכוונה לכל בשר, כולל בשר דגים ועופות.

דגים

הדגים עשירים גם באומגה 3 מלבד הארגינין ויתר חומצות האמינו שבהם. האומגה 3 הינה חומצת שומן איכותית הקשורה עם הגנה על כלי הדם ושיפור הזרימה, דבר התורם גם לחיי מין בריאים יותר. בגמרא מופיע שדגים “מפרין” גופו של אדם. הטבעונים שבנינו ישמחו לדעת כי חומצת השומן הזו קיימת גם בצומח, למשל בזרעי פשתן, אגוזי מלך, ועוד.

עלייה בספירת הזרע ורמות הורמון הטסטוסטרון אצל גברים שצרכו במשך 3 חודשים שמן דגים, אלו תוצאות שהודגמו במחקר שנערך בדנמרק.

גזר

הרמב”ם מזכיר את הגזר כאחד ממני ירקות הקשורים עם חיזוק כוח הגברא.
מחקרים מצאו כי הכימיקל הנותן לגזר את הצבע הכתום, הקרוטנואיד (carotenoids), מסוגל לשפר את כמות הזרע ואיכותו (שחייה של הזרע). באוניברסיטת רוצ’סטר בארצות הברית בדקו כיצד משפיעה צריכת גזר אצל כ-200 גברים צעירים ומצאו קשר ישיר בין רמות קרוטן גבוהות לזרע איכותי יותר. מסקנת החוקרים היא שקרוטנואידים עשויים לתרום לאיכות הזרע.

פלפל חריף

הקפסאיצין הוא הרכיב האחראי על החריפות של פלפל הצ’ילי כמו גם סוגי פלפל אחרים וכמובן שניתן למצוא אותו בספריי פלפל להגנה עצמית. הקפסאיצין מביא לשחרור של הורמונים המעודדים רגיעה – אנדרופינים (endorphins) המשרים תחושת רוגע ומעצימים את החשק המיני. במחקרים נמצא בין אכילת מאכלים חריפים ובין רמות טסטוסטרון גבוהות יותר בדם – הורמון שמעלה את רמת המשיכה והסיפוק המיני.

זרעים ואגוזים

אגוזי לוז, שקדים קלופים, בוטנים, פקאנים, אגוזי מלך, גרעינים כגון דלעת וחמניות וכן שומשום, עשירים ברכיבים המשפרים את התפקוד המיני כגון ארגינין וצִינְק (Zinc) התורם להגברת רמות הטסטוסטרון בגוף.

שום

מדוע השום נחשב לאנטיביוטיקה טבעית ?
הרמב”ם ראה בסוגי הבצלים, כולל בצל השום, גורם המחזק את האון הגברי. השום שכולנו משתמשים בו במטבח מוזכר בגמרא כמזון “מרבה זרע” ו”מכניס אהבה”.

לשום פוטנציאל גדול לשפר הפוריות, ככל הנראה בשל נוגדי החמצון החזקים והייחודיים שהוא מכיל, כך עולה מניתוח של 18 מחקרים מדעיים שהצביעו על הפוטנציאל של השום לשפר את איכות הזרע, רמות הורמון הטוסטסטרון ומבנה האשכים.

מזונות נוספים שמזכיר הרמב”ם בהקשר זה: מנטה ונענע המוזכרים כבעלי סגולה לשיפור הפוריות והתפקוד המיני, כמו גם פולים ואפונים, ענבים ותמרים.

מזון שעלול להזיק לכושר המיני

עד כה הזכרנו מה כדאי לאכול על מנת לשפר את הפוריות וחיי המין, כדאי לדעת גם ממה מומלץ להימנע.

באתר dimedic ממליצים להימנע ממזונות עתירים במלח, סוכר, ושומן טראנס בגלל היכולת שלהם להזיק לתפקוד התקין של כלי הדם, לזרימת הדם עצמה בגוף וכתוצאה מכך הם עלולים לגרום לירידה בתפקוד המיני.

בגמרא מוזכר המלח כאחד מ 8 גורמים הממעטים הזרע. חסה, קישוא, אבטיח ועדשים, מוזכרים ע”י הרמב”ם כמזונות המקררים את הגוף שממליץ להימנע גם מאכילת מזונות חמוצים ובפרט חומץ.

לא להימנע מאוכל

רעב קיצוני, למשל כמו בזמן צום, פוגע בתפקוד המיני. בגמרא במסכת גיטין כתוב שרעב הוא אחד משמונה גורמים הממעטים את הזרע. לפי הרמב”ם צום הוא אחד מהמצבים ה”מבטלים מאוד הקישוי וממעטים הזרע”.

מקווים שתרמנו לידע שלכם בנושא תזונה ותפקוד מיני תקין.

אז מה היה לנו ?

WhatsApp chat